10 mitów związanych z podróżowaniem

Broke on the road bierze pod lupę 10 mitów związanych z podróżowaniem. Które z popularnych twierdzeń są prawdziwe, a które wyssane z palca? Zapoznajcie się z tekstem Kuby Jagodzińskiego.

1. Podróże są drogie
Nieprawda. Jest to chyba najpowszechniejszy z mitów dotyczących podróżowania. Rzeczywiście przyznam Ci rację, jeśli zamierzasz wybrać się na wypoczynek do 5 gwiazdkowego hotelu w Dubaju – wówczas musisz pochwalić się pokaźnym budżetem. A co powiesz na dwa tygodnie w Afryce za 2000 zł? Brzmi dobrze? W przyszłości chętnie pomogę Ci zorganizować taką podróż.

2. Na prawdziwą podróż trzeba mieć przynajmniej pół roku wolnego czasu.
Bzdura. Wszystko zależy od Twojej pomysłowości, od łatwości w nawiązywaniu kontaktów i poznawaniu ludzi. Jestem przekonany, że nawet tzw. „jednodniówka” może zaowocować wspaniałymi przygodami i wspomnieniami.
Zobacz jak wyglądała nasza jednodniówka w Nykoping.

3. Jet lag występuje na każdej trasie, chyba że się wyśpisz.
Nie zgadzam się. Po pierwsze złe samopoczucie związane ze zmianą strefy czasowej jest dla nas odczuwalne, tylko kiedy lecimy się ze wschodu na zachód i zachodu na wschód, dłużej niż 5 godzin (najczęściej mocno odczuwalny dopiero od 10-godzinnej różnicy czasu). Sen nie ma nic do rzeczy, ale oczywiście lepiej się wyspać, szczególnie podróżując na zachód, kiedy wydłużamy sobie dobę 🙂

4. Wycieczki zorganizowane są sztuczne i nieautentyczne.
To zależy. Oczywiście przede wszystkim od firmy, która zabiera nas na wycieczkę, ale także od współpasażerów. Podam przykład: Peru, dwa busiki pełne turystów wyruszają z Cusco do bazy startowej szczytu Vinicunca (5007 m. n.p.m.). W skład grupy wchodzą trzy Australijki, jeden Europejczyk (ja), i ponad 20 Peruwiańczyków. Z częścią autochtonów mam przyjemność się poznać i rozmawiamy długo podczas trekkingu na szczyt. Dla oszukiwania siebie można oczywiście odbyć taką samą wyprawę całkiem na własną rękę, wmawiać sobie tytuł prawdziwego podróżnika i… nie poznać nikogo 🙂

5. Podróżowanie poza Europę i Stany Zjednoczone jest niebezpieczne.
Zależy. Są kraje, które są piękne, ale pogrążone w konfliktach i przez to niebezpieczne (np. Afganistan, Syria). Pomijając jednak kilka smutnych wyjątków możemy podróżować dość swobodnie po całym świecie. Zawsze warto zapoznać się z komunikatami MSZ (dostępne tu) i słuchać się głosu rozsądku. Z pewnością podróże np. po Iranie czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich wbrew obiegowej opinii są zarówno bezpieczne jak i ciekawe.

Jesteśmy już w połowie naszej listy 10 mitów związanych z podróżowaniem. Gotowi na resztę?

6. Tanie hostele są brudne i niebezpieczne.
Bzdura. Tanie hostele nie oferują wprawdzie komfortowej strefy SPA, siłowni, prywatnej łazienki, szeregu usług premium. Dają za to możliwość poznania nowych ludzi i realnego zmniejszenia kosztów podróży. A co z bezpieczeństwem? Zwykle sypiamy w hostelach i najbardziej niebezpieczną rzeczą jaka nas tam spotkała, był nieprzyzwoicie długi i spokojny sen, przez który prawie przegapiliśmy pociąg ze Skopie do Ochrydy.

7. Podróżując poza Europe trzeba mieć ubezpieczenie.
Prawda. Technicznie rzecz ujmując tylko niektóre państwa weryfikują posiadane ubezpieczenie, ale dla własnego dobra lepiej je kupić. Przede wszystkim zapewnia nam spokój w razie pobytu w szpitalu, ale też pozwala nie martwić się materialnymi rzeczami, co okaże się ważne, kiedy nasza linia lotnicza zgubi nam bagaż lub ktoś wyciągnie z kieszeni portfel z gotówką i dokumentami.

8. Musisz znać języki.
Zależy. Przede wszystkim od tego czego oczekujesz po swoim wyjeździe i tego na ile odnajdujesz się w konwersacjach za pomocą gestów 🙂 Mój hiszpański kuleje, ale nawet podstawy pozwoliły na zawarcie wspaniałych znajomości w Peru i Meksyku.

9. Można otruć się nawet wodą.
Prawda. Właściwie nie tyle wodą, co znajdującymi się w niej bakteriami, dlatego podróżując np. do Ameryki Południowej nigdy nie pijemy wody z kranu. Do mycia zębów również powinniśmy wykorzystać wodę butelkowaną.

10. Podróżując na własną rękę wydam więcej niż na zorganizowane wczasy.
Mit. Musiałbyś się bardzo, ale to bardzo postarać. Pamiętaj, że biura podróży muszą zarabiać, więc jeśli zależy Ci na obniżeniu kosztów Twojej podróży – zorganizuj ją sam. Alternatywą są firmy, które planują podróż za Ciebie, a Ty odbywasz ją na własną rękę.

Dodałbyś coś do naszej listy 10 mitów związanych z podróżowaniem? Masz jakieś pytania lub uwagi? Zostaw komentarz lub napisz do nas bezpośrednio tutaj.

 

Broke on the road

7 myśli na temat “10 mitów związanych z podróżowaniem

  1. Jeśli nie chce Ci się ruszyć, to zawsze znajdziesz wymówkę 🙂 Podróż nie musi być ani droga, ani daleka. Ja lubię wypady na jeden dzień lub weekend. Zawsze to super odskocznia od wszystkiego!

  2. Super zestawienie. Planujemy teraz z moją narzeczoną trochę się ogarnąć i zacząć podróżować, bo zawsze było coś. A to brak czasu, a to problem ze zorganizowaniem, a to brak kasy. A tak na prawdę można wszystko ogarnąć na spontana. Ostatnio chodzi mi po głowie czy nie dołączyć się do jakiejś grupy osób, którzy ogłaszają się, że poszukują osób do wspólnego wyjazdu. Z jednej strony nigdy nie wiesz na kogo trafisz a z drugiej okazja by poznać wielu ciekawych i wartościowych ludzi.

  3. Bardzo fajne podsumowanie najróżniejszych argumentów. Prosto i zgodnie z prawdą. Te informacje pomogą podjąć decyzję o podróżowaniu i mogą przekonać największego domatora 🙂

  4. Super temat. Warto uświadamiać ludzi w takich kwestiach. Czasami błędne wyobrażenie o czymś sprawia, że ludzie twego nie robią. A przecież każda podróż to okazja na nową wielką przygodę 🙂

Dodaj komentarz