Beauvais – dojazd, atrakcje, ceny

Lotnisko Paryż Beauvais jest oddalone od centrum Paryża o ponad 80km. Koszty dojazdu do stolicy Francji często są wyższe od ceny samych biletów lotniczych. Ale jest sposób na budżetowe zwiedzenie Francji. Zamiast popularnego Paryża, zabieram Was na jednodniowe zwiedzanie kameralnego Beauvais. Czy turystycznie jest tam czego szukać? Ile kosztuje dojazd, jakie czekają na nas atrakcje i na jakie ceny powinniśmy się przygotować? Poniżej przedstawiam najważniejsze informacje dotyczące Beauvias – dojazd, atrakcje i ceny. Wszystko zamknięte w jeden dzień!

 

 

Jak dojechać?

Na przysłowiową ,,jednodniówkę” możecie wybrać się za niecałe 100 zł. Na chwilę obecną możliwy jest wczesny wylot z Krakowa, z powrotem do Warszawy (Modlina), Wrocławia, Gdańska, a także Poznania (w godzinach od popołudniowych do wieczornych). W zależności od ilości czasu, jaki chcesz spędzić na miejscu. Jeden dzień urlopu zupełnie wystarczy do swobodnej realizacji takiego planu.

 

Przykładowe koszty przelotu. Bilet składamy za pośrednictwem dwóch linii lotniczych

 

No, dobrze. Jesteśmy na lotnisku, co teraz? Wychodząc z terminala kierujemy się prosto na przystanek autobusowy (klasyczny przystanek komunikacji miejskiej, jak w większości krajów europejskich). Linią nr 6 dojedziesz do samego centrum (końcowy przystanek Hotel de Ville, który mieści się obok rynku). Pozostaje Ci już tylko zwiedzać.

 

Autobus linii nr 6 na przystanku początkowym lotniska

 

Co zwiedzić?

Nie oszukujmy się – miasto, które zamieszkuje 50 tys. mieszkańców raczej nie zaoferuje Ci atrakcji na cały tydzień. Zwiedzenie całego miasta zajmie Ci najwyżej 4 godziny. Ale tu chodzi o coś więcej niż spacer: pokontemplowanie na ławce w parku (najlepiej w słoneczny dzień), napicie się wina i zjedzenie prawdziwego francuskiego sera z bagietką, czy obserwacja kulturowa i dostrzeżenie różnic. To miejsce się bardziej przeżywa niż poznaje.

 

Wino, ser i zielony skwer

 

W informacji turystycznej znajdującej tuż obok katedry Saint Pierre dostaniesz darmową mapę i dokładne wskazówki co odwiedzić, wraz z proponowaną trasą. Jedno jest pewne: wspomnianej katedry Saint Pierre nie da się ominąć! A później od Ciebie zależy czy pójdziesz wyznaczonym szlakiem (dłuższym lub krótszym) utartym przez biuro turystyczne czy na chybił trafił dotrzesz do interesujących Cię zabytków.

 

Katedra Saint Pierre

 

Centralne wejście do Katedry Saint Pierre

 

Najstarszy budynek w Beauvais

 

Centrum miasta

 

Oprócz katedry warto zajrzeć do muzeum MUDO – Musee de l’Oise, serce miasta czyli Plac Jeanne Hachette, ulica 27 czerwca (dojdziesz nią do galerii handlowej, naprzeciwko, której znajduje się liceum ogólnokształcące i mały skwer akurat w sam raz na odpoczynek i wypicie odrobiny francuskiego wina), kościół Saint-Étienne, a także Tour Boileau, obok którego odpoczniesz na ławeczce. Ale to tylko niektóre z atrakcji.

 

MUDO – Musee de l’Oise

 

Plac w okolicach ratusza

 

Ulica 27 czerwca

 

Ulica 27 czerwca

 

Ulica 27 czerwca

 

Odpoczynek w parku

 

Średniowieczne ruiny

 

Koszty?

  • Wspomniane wcześniej loty tanimi liniami (Ryanair, Wizzair) oscylują około 100 zł w obie strony (mówimy o okazjach i atrakcyjnych cenach),
  • przejazd autobusem z lotniska do centrum Beauvais to koszt 1 euro (w obie strony) – kupiony u kierowcy bilet w pierwszą stronę, upoważnia Cię także do przejazdu powrotnego (wystarczy w drugą stronę pokazać kierowcy bilet, nie musisz kupować kolejnego),
  • i w zasadzie na obowiązkowych kosztach kończymy…
  • muzeum? darmowe,
  • ceny żywności? Zróżnicowane! Kawa na wynos w granicach 2 euro, jedzenie w piekarniach od 1,20 eur wzwyż, wino w markecie od 3 eur za butelkę, sery podobnie,
  • woda? W rozsądnych cenach 🙂 za butelkę 1,5l wody marki Evian płaciłem 0,70 eur.

Czy jednodniówka ma sens? Ma! Zapytasz: dlaczego? Bo to zawsze chwilowe oderwanie od codzienności, posmakowanie nowej przygody, a wszystko to nie biorąc urlopu i nie rujnując swojego budżetu domowego. Pomysł na taki wypad kieruję zatem także do wszystkich markotnych – da się taki wyjazd zorganizować bez urlopu, bez ponoszenia dużych kosztów i wielkiej wprawy w podróżowaniu.K

Kierując się na lotnisko nie zapomnij jeszcze przejść się ulicami Tillé- miasteczka oddalonego o kilkaset metrów od samego lotniska. Kupisz tam tańsze niż na lotnisku bagietki i napoje, poczujesz też jak wygląda francuska prowincja. Gorąco polecam taką niesztampową podróż.

 

Okolice lotniska

 

Kościół w Tillé

11 myśli na temat “Beauvais – dojazd, atrakcje, ceny

  1. Zawsze doceniam wpisy na blogu z informacjami organizacyjnymi. To duże ułatwienie dla podróżników. Wartościowe uwagi, dzięki. A dla wzrokowca uplastycznienie tekstu zdjęciami idealne!

  2. Dwa razy lądowałam na tym lotnisku i nigdy nie przyszło mi do głowy żeby cokolwiek tam zwiedzać! O ile o Bergamo często się mówi, że jest piękne, a to też miasteczko znane głównie z lotniska pod Mediolanem, tak o Beauvais aż do teraz nie słyszałam w innym kontekście. A szkoda bo Katedra Saint Pierre jest piękna!

Dodaj komentarz