Couchsurfing dla początkujących


Stare porzekadło głosi, że podróże kształcą. To prawda. Poznajemy i doświadczamy nie tylko zmian geograficznych, ale przede wszystkim kulturowych. A jak najlepiej poznać kulturę danego państwa, jak nie z lokalnymi mieszkańcami? Umożliwia nam to m.in. platforma couchsurfing. Co to takiego?

__

Darmowe noclegi?!

Couchsurfing jest bezpłatną platformą działającą na zasadzie wzajemnej pomocy. Intuicyjnie zakładasz konto, uzupełniasz je o zdjęcie, informacje o Tobie i możliwościach noclegowych jakie oferujesz i… czekasz na pierwsze zgłoszenia. Oczywiście od samego początku możesz też wysyłać prośby o przenocowanie Ciebie. Ty pomagasz komuś, ktoś Tobie. Wyjeżdżając do innego państwa możesz publicznie ogłosić chęć noclegu. Zainteresowane osoby odpowiedzą na prośby. Możesz także napisać bezpośrednio do osób, których profile wydają Ci się interesujące. Oczywiście noclegi są bezpłatne i żaden gospodarz nie będzie oczekiwał zapłaty! A więc co trzeba zrobić w zamian?

 

Inferface strony

Główna strona platformy Couchsurfing

 

Rozmowa, rozmowa, dużo rozmowy…

Aby być zarówno dobrym gościem, jak i gospodarzem musimy zaciekawić naszego podopiecznego. Najlepszym tematem na początek są różne ciekawostki kulturowe. Opowiadaj o Polsce! Gwarantuje Ci Drogi Czytelniku, że zarówno Twój gość, jak i host będą bardzo zainteresowani nowinkami i tradycjami polskimi. A potem rozmowa sama się kręci… To jest pierwsza zasada na couchsurfingu: rozmawiaj! Staraj się pokazać, że jesteś ciekawą osobą. Pamiętaj, że poniekąd reprezentujesz nie tylko siebie, ale cały naród!

 

Yushiro

Z naszym gospodarzem w Tokio, 2018

 

Szwajcaria i nasz host Reniar, 2014

 

cypr

Nasi gospodarze w Północnym Cyprze, 2017

 

Gościna

Stare polskie przysłowie brzmi: ,,Gość w dom, Bóg w dom”. Zgodnie z tą zasadą postaraj się godnie przyjąć swojego gościa. Jakieś śniadanie i kolacja będą miłym gestem. Na obiad zawsze możecie gdzieś wyjść razem i absolutnie nikt nie będzie wymagał od Ciebie żebyś to Ty za niego płacił. Pamiętam królewskie śniadanie u Reniara w Szwajcarii, czy kolację u Johna na Cyprze… To miły gest!

 

Śniadanie mistrzów (fot. Wikimedia Commons)

 

A kiedy znajdziemy się po drugiej stronie, warto wiedzieć jak podziękować naszemu hostowi za miłą gościnę. Najlepsze są drobne upominki, coś co kojarzy się z Polską. Przykład? Małpka wódki, kabanosy albo płyta z muzyką polskiego zespołu. Zawsze, jak nie będziesz miał pomysłu, zostają Ci klasyczne pamiątki z Polski: magnesy czy podkładki pod kubek są mało oryginalne, ale też zdadzą egzamin. Upominek nie ma być kosztowny, chodzi przede wszystkim o gest! Sami zostaliśmy obdarowani holenderskimi i austriackimi czekoladkami czy turecką kawą.

 

Zwiedzanie

Nie możemy oczywiście wymagać od naszego hosta poświęcania czasu gościowi, jednak oprowadzenie po mieście jest sympatyczną propozycją. Kiedy decydujemy się by kogoś przenocować w dobrym tonie jest poświęcić mu trochę czasu. Pokazanie miejsc popularnych wśród miejscowych jest zwykle właśnie tym, co sami chcielibyśmy zobaczyć w innym kraju. Jeśli masz takie możliwości zawsze możesz swojego przyjezdnego zabrać gdzieś poza miasto. Pamiętaj, że to tylko luźne propozycje, ważne żeby gość poczuł, że nie jest dla Ciebie problemem.

 

,,Mój jest ten kawałek podłogi…”

Nie traktujmy poważnie słów piosenki zespołu Mr. Zoob. Oczywiście goście nie są wymagający (nie bądź i Ty jadąc do kogoś). To nie hotel 5-gwiazdkowy. Każdy daje od siebie tyle ile może. Jak ja gospodaruję swoją niewielką kawalerką? Zawsze udostępniam gościom dmuchany materac, daje poduszkę, kołdrę, ręcznik i wszystko co niezbędne aby przyszykować się do spania 😉 użyczam także kosmetyków, w końcu prawie nic mnie to nie kosztuje, a to sprawia, że gość czuje się u nas dobrze. Wierz mi jednak, że nasi goście nie pogardzą też kawałkiem podłogi i karimatą! U mnie zawsze mogą liczyć też na dobrą kawę i syte, polskie śniadanie.

 

Kiedy kogoś gościsz, zrób to po Polsku (fot. Wikimedia Commons)

 

,,Gość jest, jak ryba…”

Znacie te słowa Umberto Eco? Pamiętajcie, że kiedy ktoś zgłasza się do Was na 3 noclegi, a Wam to nie na rękę i możecie przenocować kogoś jeden dzień – napiszcie to! Przecież taka osoba może poszukać noclegu u kogoś innego na pozostałe dni. Sami będąc gośćmi nie oczekujmy, że ktoś przenocuje nas na cały pobyt. W dobrym tonie jest prosić o jeden lub dwa noclegi, przy okazji bardziej prawdopodobne jest, że gospodarz zgodzi się nas przyjąć.

 

Kiedy wysyłać requesta?

Najlepiej tydzień, maksymalnie dwa tygodnie przed podróżą. Nie ma sensu wysyłać wcześniej. Czy Ty wiesz co będziesz robić za miesiąc? A jeśli masz już plany, to i tak będą one priorytetem. Ważne też, żeby nie odwoływać wcześniejszych ustaleń. Chciałbyś aby ktoś Tobie odmówił nocleg dzień przed podróżą? Nie rób nikomu co Tobie niemiłe 😉 Pamiętaj też, że jeśli masz problem z nocowaniem kogoś możesz zaproponować oprowadzenie po mieście i np. wspólne wieczorne piwo w pubie.

 

Widok z balkonu w ateńskim mieszkaniu Christosa, 2015

 

Haczyki platformy?

Jest jeden! Jako gość absolutnie nie nastawiaj się na to, że uda Ci się nocleg znaleźć. Być może w okresie, którym będziesz podróżował nikt nie będzie miał dla Ciebie czasu. Zawsze musisz być przygotowany na opcje nocowania w hostelu lub hotelu i mieć na to środki. A jako host przygotuj się na dużą liczbę zgłoszeń, które będziesz musiał odrzucać. Pamiętaj, że to Ty wybierasz kogo chcesz gościć. Jeśli profil osoby ubiegającej się o nocleg u Ciebie jest niekompletny albo osoba po prostu nie wydaje Ci się interesującą to nic na siłę! Odmawiasz! Jako gość też spotkasz się z odrzuconymi prośbami.

 

Bezpieczeństwo

W jaki sposób weryfikujemy rzetelność hostów i gości? Komentarzami! Po każdym pobycie otrzymujemy i wystawiamy komentarz. Nie przeczytasz opinii o sobie, póki nie wystawiasz jej komuś. Po wizycie masz dwa tygodnie na jej wystawienie, więc nigdy z tym nie czekaj. Komentarze muszą być rzetelne. Jeśli ktoś Ci nie przypadł do gustu, ale starał się zachowywać poprawnie, nie wystawiaj negatywnej opinii. Im więcej komentarzy zdobędziesz, tym większa szansa na zdobycie hosta za granicą!

Teraz planując swoją podróż weź pod uwagę nocleg na couchsurfingu. Masz kawałek podłogi, który chcesz udostępnić i poznać nowych ludzi i kultury? To opcja dla Ciebie. Dajmy poznać się za granicą od tej najlepszej strony.

https://www.couchsurfing.com/

4 myśli na temat “Couchsurfing dla początkujących

  1. Cenne uwagi ? Kiedys probowalismy, jednak ciezko sie przebic jak nie ma sie komentarzy pod profilem.
    I zwykle niemam niczego zaplanowanego na najblizsze dni, nie moglam sie wstrzelic w termin kiedy bede w danym miejscu. ?

Dodaj komentarz