Machu Picchu – Historia, informacje praktyczne, zwiedzanie

 

TŁO HISTORYCZNE

Dla wielu to najpiękniejsze miejsce świata, przez NOWC uznane za jeden z siedmiu nowych cudów świata. Machu Picchu to w języku Keczua Stary Szczyt, który razem z Huayna Picchu czyli Młodym Szczytem tworzy podstawy inkaskiego miasta położonego w prowincji Urubamba na wysokości około 2430 m.n.p.m. Dzięki prowadzonym tam już od ponad 100 lat badaniom archeologicznym wiemy, że Machu Picchu zostało wybudowane około 1450 roku, w czasie rządów Pachacutec jako centrum gospodarcze i religijne, wraz z przyległą częścią mieszkalną. Przyjmuje się, że mogło tam żyć około 750 osób, a bliska odległość od Cusco (80 kilometrów w linii prostej) przekonuje o ważnych związkach ze stolicą imperium Inków. Dziś Machu Picchu rocznie odwiedzane jest przez 500 000 osób.

.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Ważne: pamiętaj, żeby bilet do Machu Picchu kupić wcześniej, najlepiej jeszcze w Polsce. Z uwagi na ograniczoną liczbę wejść każdego dnia, czekając z tym do wizyty w Peru trochę ryzykujecie. W samym Machu Picchu NIE MA JUŻ MOŻLIWOŚCI KUPNA BILETÓW!
Bilety możecie kupić tu: koszt to około 170 zł.

.

DOJAZD

Mimo, że mowa o bodaj najbardziej znanym kompleksie archeologicznym w całej Ameryce Południowej, to wcale nie ma tam łatwego dojazdu. Może inaczej, taki dojazd jest, ale piekielnie drogi, dlatego w punktach podpowiem Wam jak tanio dostać się na Machu Picchu:

 

 

1. Cusco
Większość samolotów obsługujących połączenia międzykontynentalne ląduje w stolicy Peru czyli w Limie, która znajduje się ponad 1000 kilometrów od naszego celu. Jedynym dużym miastem położonym w pobliżu Machu Picchu jest właśnie Cusco, które stanowi bazę wypadową do MP. Do Cusco możemy dostać się na dwa sposoby:

– komfortowym autokarem (podróż trwa ponad 20 godzin),
– samolotem (lot zajmie około 1,5 godziny).

Miasto samo w sobie jest fascynujące i warte poznania, to dawna stolica Inków, a obecna kulturalna stolica Peru. To zupełnie inne oblicze niż stołeczna aglomeracja.

 

 

2. Cusco – Hidroelectrica
Niestety bezpośredni przejazd z Cusco do Machu Picchu Puebla wiąże się z ogromnymi kosztami (500-600 złotych za bilet w dwie strony). Dlatego sugeruję zrobić to taniej:

– W dowolnej agencji turystycznej pytacie o bilet na trasie Cusco-Hidroelectrica (bilet powinien kosztować około 80-100 złotych w dwie strony),
– Około godziny 8:00 wyjeżdżacie minibusem z centrum Cusco,
– Około godziny 14:00 minibus zatrzymuje się w Hidroelectrica. Po wyjściu meldujecie się w jedynej widocznej budce (podajecie paszport).

 

Przerwa w trakcie przejazdu na trasie Cusco-Hidroelectrica

 

Początek trasy wzdłuż torów w kierunku Machu Picchu Puebla

 

3. Hidroelectrica – Aguas Calientes (Machu Picchu Puebla)
– Hidroelectrica znajduje się 11 kilometrów od następnego celu czyli Machu Picchu Puebla. To chyba najdroższy odcinek kolejowy na świecie, dlatego większość turystów wybiera marsz przez dżunglę, wzdłuż torów. Cała trasa jest dobrze oznaczona, a jedyne niebezpieczeństwo to przejeżdżające co jakiś czas pociągi (trzeba się odsuwać od torów). Droga z Hidroelectrica do Machu Picchu Puebla zajmuje około 2-2,5 godziny. Wyposażcie się w wodę (po drodze jest chyba tylko jedna knajpka).

Po dotarciu na miejsce szukasz swojego hostelu (przyda się wcześniejsze rozeznanie z ulicami na planie miasta). Meldunek, kolacja (mnóstwo tanich knajp), wczesny sen.

 

Widoki na trasie marszu do Machu Picchu Puebla

 

4. Aguas Calientes – Machu Picchu

To już ostatni etap. Nic nie wygląda lepiej niż wschód słońca widzianny z góry Machu Picchu.
– Wstajecie około 4, bierzecie ze sobą latarki, paszporty, bilety wstępu oraz wodę i udajecie się w okolice miejsca, którym wczoraj weszliście do miasta. Tu znajduje się zamknięta brama, którą otwierają o godzinie 5 (uwaga kolejka tworzy się znacznie wcześniej i jest długa).
– Wraz z otwarciem przez policję bramy rozpoczyna sie najtrudniejszy dla organizmu odcinek – około godzinne wchodzenie po schodach. Tytaniczny trud się opłaca, bo wchodząc około godziny 6 rano jesteście wśród pierwszych osób (tj. pierwszych stu-dwustu osób, ale wierz mi to niezły wynik :))!

 

Napis witający turystów w komercyjnej sypialni Machu Picchu 🙂

 

Mapa z punktami po drodze do Machu Picchu: Hidroelectrica -> Aguas Calientes (Machu Picchu Puebla) -> Ruiny Machu Picchu

 

POWRÓT

– Marsz, tyle, że bez pośpiechu i w przeciwną stronę, tym razem do Aguas Calientes alias Machu Picchu Puebla.
– Wymeldowanie się z hostelu, lunch i marsz przez dżunglę do Hidroelectrica. Polecam zaopatrzyć się w suchy prowiant, w Cusco będziesz bardzo późno (my dojechaliśmy po 23).
– Z Hidroelectrica autobusy odjeżdżają około godziny 14-15. Wcześniej poznacie nazwę swojego operatora, ale nie martwcie się, kierowcy głośno wykrzykują nazwiska pasażerów, którzy wykupili już bilety. Warto być jednak czujnym.

.

UWAGI PRAKTYCZNE

– Nie płaćcie za przewdonika w MP, chyba, że Wam na nim zależy. Na miejscu każdy informował nas, że wejście do MP jest możliwe tylko z przewodnikiem i była to nieprawda.
– Alternatywą dla porannej wspinaczki, po której ociekając potem zrobicie sobie ,,błyszczące” selfie jest autobus. 10 dolarów w jedną stronę, pierwsze ruszają około 5:30-5:40, ale kolejki ustawiają się do nich już o godzinie 4 rano.
– W kompleksie Machu Picchu przy wejściu i wyjściu są toalety.

 

 

 

 

5 myśli na temat “Machu Picchu – Historia, informacje praktyczne, zwiedzanie

Dodaj komentarz