Najlepsze książki podróżnicze – subiektywnie

Uwielbiam czytać książki. Wszędzie: w domu, w pociągu, w samolocie, nad Morzem Bałtyckim (gdzie mieszkam) i Karaibskim (kiedy jestem w podróży)… po prostu gdziekolwiek. Lubię różne gatunki literackie: od topornych książek naukowych dotyczących monoftongizacji dyftongów przez filozofię Ericha Fromma, czy fantastykę Sapkowskiego, po reportaże i książki podróżnicze. Właśnie na tych ostatnich skupię się poniżej. Przedstawiam Wam zbiór książek, które zachęciły mnie do podróży, niejednokrotnie stając się inspiracją. W zestawieniu pominąłem pana z jednym płucem, który lubi popijać yerba matę i kobietę opisującą losy innych kobiet. Postaram się Wam dać literaturę odrobinę mniej znaną, ale w mojej ocenie najciekawszą. Poniżej prezentuję Wam bardzo subiektywną listę najlepszych, lecz nieoczywistych książek podróżniczych.

  1. Kamila Sławińska Nowy Jork. Przewodnik niepraktyczny

Wyobrażaliście sobie kiedyś, jak może wyglądać życie w Nowym Jorku? W aglomeracji, z milionami ludzi różnej narodowości? W książce Nowy Jork. Przewodnik niepraktyczny poznacie wiele interesujących ciekawostek zarówno na temat rytmu życia w Nowym Jorku (również w dramatycznym dla Amerykanów momencie zamachu na Word Trade Center), jak i specyfiki samych Nowojorczyków.

  1. Ola Synowiec Dzieci szóstego słońca

Meksyk od zawsze fascynował mnie swoją nietuzinkową architekturą, pięknym krajobrazem i wyjątkową, lokalną kulturą. Dzieci szóstego słońca to literacki debiut Polki, mieszkającej w Meksyku. Na kartach swojej książki wyjaśnia skąd wzięło się święto dia de los muertos, a także jak wyglądały i wyglądają wierzenia meksykańskich rodzimowierców. Jej wyjątkowa, niemal etnograficzna wrażliwość obserwacji i zdolność do swobodnego spisywania doświadczeń zaowocowały jednym z ciekawych debiutów reporterskich!

  1. Maciej Wasielewski, Marcin Michalski 81:1 Opowieści z Wysp Owczych

6 kwietnia 2006 roku reprezentacja Wysp Owczych w piłce ręcznej pokonała drużynę Albanii 81:1. Wynik zaskakuje, podobnie jak fakt, że do starcia z Farerkami wysłano z Albanii reprezentację koszykarek. Opowieści z Wysp Owczych to mnóstwo humoru, ale i gorzkiej refleksji nad życiem,  codziennością i tożsamością mieszkańców tego zależnego od Danii wulkanicznego archipelagu.

  1. Piotr Kłodkowski Imperium Boga Hanumana

Książka napisana przez byłego Ambasadora RP w Indiach. Nasączona przede wszystkim polityką i religią, czyli tym, czym (oprócz ludności) od zawsze przepełnione są Indie. Trudno rozdzielić jedno od drugiego, jeszcze trudniej mieszkając tam nie uczestniczyć w tym życiu. Tematy przewodnie wzbogacone są licznymi ciekawostkami o życiu różnych warstw społeczeństwa, o Bollywood, o sztuce i wielu innych zagadnieniach, z którymi miał styczność Piotr Kłodkowski podczas życia w Indiach.

  1. Artur Orzech Wiza do Iranu

Książka kupiona po zakupie biletów do Iranu, okazała się strzałem w dziesiątkę! Co prawda tym razem to bilety były inspiracją do zakupu książki, niemniej nie żałuje wydanych pieniędzy. Znany dziennikarz muzyczny, prowadzący wiele edycji Eurowizji jest także… iranistą z wykształcenia. W książce opisuje swoje przygody i perypetie z licznymi wyjazdami do Iranu i uzyskiwaniem wizy. Z książki, Drogi Czytelniku, dowiesz się przede wszystkim kim jest prawdziwy Irańczyk. Autor nakierował swoje myśli głównie na przedstawienie ludzi i kultury, natomiast polityka i historia stanowi tylko tło do poznania człowieka!

  1. Tomek Michniewicz Świat równoległy

Problem kreowania rzeczywistości przez media jest niezwykle złożony i trudny do opisania. Autor nie teoretyzował, przedstawił tylko tezę: obraz świata znany z mediów jest nierzeczywisty albo bardzo uproszczony. Dalej są już konkretne historie. Opowieści, które niezwykle trudno zamknąć w jakiekolwiek ramy. Historie z RPA, Pakistanu i USA dają do myślenia i jak nic zachęcają do tego, żeby samemu odbyć podróż i porównać wykreowany przez media i stereotypy świat, który znamy wszyscy ze światem równoległym.

  1. Maciej Jastrzębski Klątwa gruzińskiego tortu

Po przeczytaniu reportażu Macieja Jastrzębskiego zapragnąłem zobaczyć Gruzję. Autor serwuje fantastyczną powieść, w której poznasz burzliwą historię Gruzji, ale przede wszystkim zrozumiesz gruziński punkt widzenia, zwiedzisz wiele pięknych miejsc i poznasz fantastycznych bohaterów z krwi i kości. Historia opisana w książce jest tak wciągająca, a losy bohaterów tak nieprzewidywalne, że trudno oderwać się od lektury. Zainspirowany postanowiłem na własnej skórze przekonać się o gościnności gruzińskiej i zjeść kawałek tortu gruzińskiego. Spotkała mnie klątwa? Przekonajcie się sami.

Książek podróżniczych jest obecnie bez liku. Trudno powiedzieć, które są najlepsze. Słynne powiedzenie punkt widzenia zależy od punktu siedzenia pasuje tu jak ulał. Przedstawiłem tu kilka z moich ulubionych tytułów. Masz swoje ulubione książki podróżnicze, które Ciebie zainspirowały do podróży? Podziel się nimi w komentarzu poniżej, z chęcią do nich zajrzę!!!

14 myśli na temat “Najlepsze książki podróżnicze – subiektywnie

  1. Osobiście rzadko sięgam po reportaże i książki podróżnicze, bo w tym gatunku literary się nie odnajduje. Za to lubię czytać blogi, których obserwuję wiele, ale jeżeli już sięgam po książki to wybieram te o himalaistach.

  2. Aż wstyd się przyznać, z tych wybranych przez Ciebie czytałam tylko 81:1 Opowieści z Wysp Owczych. Wszystkie wyglądają na ciekawe, ale Świat równoległy to już muszę koniecznie szybko przeczytać. Zgadzam się w pełni z tezą autora na temat mediów.

Dodaj komentarz