Transport na Filipinach

Lądujesz na płycie lotniska Ninoy Aquino w 24-milionowej stolicy Filipin. Twoim celem jest zapewne trafić szybko i wygodnie tu:

Plaża Palawan  

A niekoniecznie tu:

Manila

Co zatem zrobić, żeby wydostać się z lotniska do miasta, a potem dotrzeć na którąś z rajskich wysp, by wreszcie wypocząć na plaży? Broke on the road wyjaśnia jak wygląda transport na Filipinach i  jak podróżować, żeby nie zrujnować swojego budżetu.

 

1. SamolotAir Asia Filipiny

Zdecydowanie najszybszy i najwygodniejszy środek transportu między większymi wyspami. Mając ograniczony czas urlopowy jest to najlepsza opcja dotarcia do najpiękniejszych wysp filipińskich, takich jak Palawan, Cebu czy Boracay. Koszty nie są wysokie (dla przykładu: trasa Manila-Puerto Princessa to koszt ok. 200 zł w dwie strony). Pamiętajcie, że na Filipinach mamy dostęp do niskobudżetowych linii lotniczych (Cebu Pacific oraz Air Asia).

 

 

2. Samochód/SkuterSkuter Palawan, transport na Filipinach

Co powiecie na to, żeby zwiedzić Filipiny ,,na własną rękę”, bez biur podróży? Ze względu na brak panujących jakichkolwiek zasad na ulicach (szczególnie w dużych miastach), nie rekomenduję wypożyczenia samochodu. Skuter natomiast to już inna bajka… Chcąc zwiedzić atrakcje wokół danego regionu, jest to najlepsza opcja. Koszt skutera na dzień to ok. 500 php (35 zł), a litr benzyny ok. 55 php (3,6 zł). Dodatkowo nie potrzebujesz prawa jazdy, wystarczy dowód, paszport itp. Koszty można też rozłożyć podróżując we dwoje na jednym skuterze 😉

 

3. TrycyklTrycykl w El Nido

Kiedy jednak masz obawy zarówno przed wypożyczeniem samochodu, jak i skutera to nic straconego! Trycykl z kierowcą zawiezie Cię wszędzie w promieniu co najmniej 50 km! Koszt przejazdu trycyklem na Palawanie z Corong Corong do El Nido to ok. 50 php, a z El Nido do plaży Nacpan Beach to 500 php. I gwarantuję, że nie będziesz miał żadnego problemu ze znalezieniem wolnego trycykla! Kierowcy sami Cię znajdą.

 

4. Taksówka

W dużych miastach zdecydowanie najwygodniejsza opcja! I jedyne co potrzebujesz poruszając się taksówką to … czas! Transport na Filipinach wymaga dużej cierpliwości. Pokonanie ośmiokilometrowej trasy lotnisko-hotel, zajęło kierowcy ponad 1,5 godziny! Koszt takiego przejazdu? 450 php. Biorąc taksówkę, nie musisz się martwić, że zbankrutujesz. Przejazdy w centrum miasta wahają się od 50 do max 200 php. Moja rada? Jak tylko uda Ci się zorientować w cenach staraj się dogadać cenę zanim ruszycie. Wyjdziesz na tym korzystniej!

Jeśli jedziesz z lotniska najlepiej wyjść poza terminal przylotów (pieszo 2-3 minuty) i łapać taksówkę z zewnętrznego postoju. Zaoszczędzić 80 php opłaty za lotniskowy parking i złapiesz tańszą taksówkę.

 

5. Autobusy miejskieAutobus miejski na Filipinach, Transport na Filipinach

Potrafią przyprawić turystów z zagranicy o ból głowy. Z lotniska do centrum dojedziesz autobusem, ale… z co najmniej trzema przesiadkami! Co prawda zaoszczędzisz trochę pieniędzy, bo przejazdy kosztują grosze, ale warto sobie odpowiedzieć na pytanie czy warto tracić pół dnia na dotarcie do hotelu?

 

 

 

6. Autobusy międzymiastowe na Palawanie

Tzw. Vany i Cherry Busy. Jadąc z Puerto Proncessa do El Nido polecam wybór Vana. Jedzie nim ok. 10 osób, jest klimatyzowany, a co najważniejsze trasę Puerto Princessa – El Nido pokonuje w 5h! Alternatywą jest Cherry bus. Nie zawsze mamy pewność trafienia na klimatyzowany autobus. Cena rzeczywiście nieco niższa (100 php taniej), natomiast z lotniska w Puerto Princessa najpierw musisz dostać się do centrum (a jest to dodatkowy koszt). Ponadto autobusy jadą 6-7h.

 

7. Łódki/kajakiłódź na Filipinach

Na wyspach filipińskich jedną z głównych rozrywek jest tzw. hopping Island. Liczne biura oferują przejazdy łódką między najpiękniejszymi plażami i jaskiniami. Czy warto? Zdecydowanie! Wszystkie toury kosztują w biurach podobnie, ceny w zależności od touru wahają się od 1200 do 1400php. A co z kajakami? Ja się nie zdecydowałem. Wysokie fale oceanu szybko mnie odstraszyły. Żaden ze mnie wytrawny kajakarz. Ceny? Wypożyczenie kajaka na cały dzień to koszt ok. 600-800php.

 

 

Transport na Filipinach jest tani, bezpieczny i względnie komfortowy. Masz szeroki wachlarz możliwości, które pozwolą Ci nie zbankrutować. A teraz kup bilety i leć wypoczywać na najpiękniejszych azjatyckich plażach. W drogę!

 

Dodaj komentarz