Wynajem samochodu w podróży – nie taki diabeł straszny, jak go malują!

Jedziemy za granicę, więc wynajmijmy samochód! – zwykle takim, entuzjastycznie wypowiedzianym, zdaniem otwiera się prawdziwą puszkę pandory. Galimatias kruczków czyhających w umowach, ubezpieczeniowe haczyki, miejscowe przepisy ruchu drogowego no i oczywiście bezpieczeństwo. A i tak w pierwszej kolejności zawsze zastanawiamy się nad ceną. Jak wypożyczyć samochód za granicą i nie zwariować? Całość, krok po kroku wyjaśniamy poniżej!

 

Jakie warunki muszę spełniać?

Oczywiście musisz mieć ukończone 18 lat i posiadać prawo jazdy (uważaj, w niektórych krajach, szczególnie poza Europą wymagany jest dokument międzynarodowy). Mniej oczywista wydawać może się konieczność posiadania karty kredytowej. Większość wypożyczalni nie akceptuje kart debetowych (tradycyjnych kart płatniczych). Nawet jeśli uda się dokonać taką kartą rezerwację dużo ryzykujesz, bo po przylocie na miejsce może okazać się, że Twoje plany zwiedzania legną w gruzach.

 

Wybór wypożyczalni i samochodu

Wybierając wypożyczalnię nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną. Rozumiem, że jeśli czytasz tę stronę, to jest to dla Ciebie najważniejsze kryterium, ale pamiętaj, że chytry dwa razy traci. Ukryte opłaty, niekorzystne ograniczenia mogą spowodować, że finalnie cena tańszej firmy, będzie dużo droższa niż trochę droższa wyjściowo propozycja.

Na początek sprawdź kilka porównywarek wypożyczalni samochodów, które działają na takiej samej zasadzie jak znane hotelowe kombajny typu Trivago. Pamiętaj, że po wyborze daty i miejsca, w którym chcesz wynająć auto, strona wyświetli Ci zarówno propozycje pośredników (np. Holiday autos) jak i bezpośrednie oferty miejscowych wypożyczalni (Sixt, Avis). Pośrednicy często oferują zniżki, dzięki czemu ich ceny mogą różnić się od cen wyświetlanych bezpośrednio na stronie wypożyczalni. Wybierz ofertę, która wydaje Ci się najtańsza i postaraj się odpowiednio ją skonfigurować.

 


Przykładowa porównywarka cenowa z ofertami pośredników.

 

Jakie opcje powinienem wybrać?

Pierwsza sprawa to model samochodu. Jeśli nie wybierasz się na offroad po Islandii, to najlepszym wyborem jest kategoria mini lub ekonomiczny. Takie auta są najtańsze w wynajmie, spalą też najmniej paliwa, a ich niewielkie gabaryty pozwolą łatwiej znaleźć miejsce parkingowe w zatłoczonych miastach.

Pamiętaj, że wybór miejsca odbioru i zwrotu pojazdu wpływa na cenę. Najtańszy jest zwykle odbiór auta na lotnisku i zwrot w tym samym miejscu. Niektóre wypożyczalnie za zwrot w innym miejscu naliczają drakońskie opłaty!

Bardzo ważne, żeby proponowana oferta nie miała limitu kilometrów. Jeżeli jesteś pewien, że go nie przekroczysz, to znaczy, że samochód wcale nie jest Ci potrzebny. Równie istotne są warunki dotyczące paliwa. Nigdy nie wybieraj opcji pół baku – pół baku. W praktyce oznacza to, że odbierzesz samochód zalany dokładnie do połowy. Spróbuj teraz połapać się ile dokładnie należy zatankować. Najlepsza opcja to pełny bak – pełny bak, wówczas przed zwrotem pojazdu tankujesz go ,,pod korek” i bez zmartwień zostawiasz na parkingu wypożyczalni.

W dobie globalizacji, Internetu i płatności smartwatchami korzystanie z nawigacji w telefonie nie jest czymś szczególnie niedostępnym czy skomplikowanym. Polecam jeszcze w domu (korzystając w WIFI) pobrać na dysk mapy google i korzystać z nich bez wykorzystywania transmisji danych, a klasyczną nawigację zostawić w siedzibie wypożyczalni – tym sposobem unikniesz dodatkowych kosztów.

 


Nawet jeśli zdecydujesz się na wyjazd po bezdrożach Islandii warto rozważyć opcję budżetową, Islandia, 2013 r.

 

Ubezpieczenie

Wybrałeś już samochód i zastanawiasz się czy warto go jeszcze ubezpieczyć. Oto kilka faktów, które mogą wpłynąć na Twoją decyzję:
– Jeśli zdecydujesz się na brak ubezpieczenia, wypożyczalnia prawdopodobnie zablokuje na Twojej karcie kredytowej depozyt w wysokości (nawet!) kilku tysięcy złotych w razie uszkodzenia pojazdu lub braku paliwa. W razie poważnego uszkodzenia samochodu to Ty pokrywasz koszty napraw.
– Wykupisz częściowe ubezpieczenie – w razie kradzieży lub uszkodzenia pojazdu z Twojej winy, możesz być zobowiązany do pokrycia pewnej, określonej w warunkach ubezpieczenia, sumy. Zwykle jest ona znacznie mniejsza niż w przypadku nieposiadania żadnego ubezpieczenia. Depozyt na karcie kredytowej także zostanie zablokowany.
– Wybór pełnego ubezpieczenia – to najbardziej komfortowa, z perspektywy kierowcy opcja. W razie spowodowania kolizji lub innych uszkodzeń pojazdu nie ponosisz żadnej dodatkowej odpowiedzialności finansowej. Wypożyczalnia nie blokuje także Twoich środków na karcie kredytowej. Kupujesz spokój, jednak bywa on bardzo kosztowny.

Przyjmuję, że decydujesz się na ubezpieczenie. Stoisz teraz przed wyborem skorzystania z oferty, którą proponuje pośrednik – zewnętrzna firma (np. Axa Direct) lub wykupujesz ubezpieczenie bezpośrednio na stronie wypożyczalni. Pierwsza opcja jest tańsza i na tym  kończą się jej zalety. Wypożyczalnia zablokuje na Twojej karcie depozyt, a w razie szkody z Twojej winy, pobierze z niego pieniądze. Oczywiście wówczas możesz ubiegać się o zwrot tych kosztów od firmy, w której się ubezpieczyłeś, jednak często jest to proces trwający bardzo długo. Wybierając ubezpieczenie w wypożyczalni możesz mieć spokojną głowę. Kosztuje dużo, ale daje Ci praktycznie całkowitą pewność, że nie poniesiesz już dodatkowych opłat (oczywiście z wyłączeniem mandatów drogowych).

 

Być może to naiwne z mojej strony, ale w końcu wyjeżdżając w podróż wolę dokupić spokój, bo jak już pisałem chytry dwa razy traci, Grecja 2014 r.

 

Jestem już w wypożyczalni, na co uważać?

Spokojnie, to już prawie koniec nieprzyjemnej części wynajmu samochodu. Z potwierdzeniem rezerwacji kierujesz się do okienka, pokazujesz dokumenty i odbierasz kluczyki. Nieczęsto zdarza się, żeby pracownik wypożyczalni szedł z Tobą do pojazdu. Informuje Cię tylko jak wygląda pojazd, jakie ma numery rejestracyjne i gdzie go znajdziesz.

Wraz z kluczykami dostaniesz także wydruk z zarysem samochodu, na którym opisane są szkody, spowodowane na nim do tej pory. Przyjrzyj się na spokojnie czy nie ma czegoś więcej. Jeśli zauważysz jakieś wgniecenie, zarysowanie lub przetarcie, zrób zdjęcie telefonem i wróć do obsługi z informacją, że stan techniczny pojazdu nie zgadza się z kartą odbioru. Pracownicy wypożyczalni są w tej kwestii raczej bardzo wyrozumiali i uzupełniają niezaznaczone wcześniej punkty. Jest to szczególnie ważne jeśli nie zdecydujesz się na wykupienie pełnego ubezpieczenia!

Po wejściu do środka sprawdź w jakim stanie jest tapicerka. Pamiętaj, że zabrudzenia lub przypalenia papierosami, których teraz nie zauważysz mogą obciążyć Twoje konto po zwrocie pojazdu. Ostatnia sprawa to stan paliwa, upewnij się, że zgodnie z zapisem bak jest pełen. Następnie przekręć kluczyk i ciesz się jazdą!

 


Czasem wygrywasz los na loterii i w miejsce najtańszego segmentu samochodów dostajesz upgrade do takiego Mercedesa, Portugalia, 2018 r.

 

O czym jeszcze pamiętać?

  • Na całkowity koszt jaki poniesiesz w związku z wynajęciem samochodu składa się: wynajem, ubezpieczenie, paliwo. Jeśli bardzo zależy Ci na oszczędnościach, proponuję wybrać się na taki wypad ze znajomymi. Pozwoli to obniżyć koszty auta nawet o połowę.
  • Przed zwrotem auto zatankuj blisko lotniska, ale nie na jego obszarze, dzięki temu uzyskasz znacznie lepszą cenę paliwa.
  • Pamiętaj, że jeśli nie zdecydowałeś się na wykupienie opcji ,,dodatkowy kierowca”, to oficjalnie pojazd może prowadzić tylko jedna osoba! Głównym kierowcą samochodu jest posiadacz karty kredytowej!
  • Sprawdź jakie są warunki przejazdu autostradami. Niekiedy jednak lepiej jechać drogami krajowymi (np. trasa z Faro do Lizbony w Portugalii), innym razem najlepszym wyjściem jest wykupienie winiety. Opcja autostrad jest świetna jeśli chcesz się szybko dostać z punktu A do punktu B. W przeciwnym razie możesz stracić fascynujące widoki!
  • Samochód najlepiej wypożyczyć z dużym wyprzedzeniem, warto szukać dobrych ofert już od momentu rezerwacji lotów. Na lotnisku zwykle nie ma problemu z wynajęciem „od ręki”, jednak koszty mogą być wyższe.
  • Zastanów się jak skomunikowane jest miejsce, które zamierzasz odwiedzić. Wynajem samochodu na Malcie nie wiąże się z wysokim kosztem, ale znacznie taniej wychodzi kupno dziennego biletu autobusowego, który pozwoli dostać się praktycznie wszędzie. Warto mieć na uwadze także ruch lewostronny, który w Europie obowiązuje w Wielkiej Brytanii, Irlandii, na Cyprze i na Malcie.

 

Poza Portugalią zwykliśmy poruszać się różnymi wcieleniami Skody Citygo, Cypr 2017 r.

 

Teraz śmiało możesz poprowadzić najszybszy samochód na świecie według Jeremy’ego Clarcksona.

 

9 myśli na temat “Wynajem samochodu w podróży – nie taki diabeł straszny, jak go malują!

  1. Dodam jeszcze jedną radę: wypożyczasz auto w terenie górskim – nigdy nie bierz najmniejszego najsłabszego auta, szczególnie jeśli ma wozić kilka osób. Dopłacając kilka euro do lepszego auta i tak wyjdziesz na plus przy rozliczeniu za paliwo.

  2. Są Kraje w których po prostu wypożyczanie auta się nie opłaca. Najlepiej wspominam wypożyczenie auta na wyspie Lanzarote. Czysta wygoda, zero ukrytych kosztów, bierzesz auto i jedziesz tanio. Mam doświadczenie jeśli chodzi o wypożyczanie samochodów, jednak poradnik bardzo trafiony bo zgromadziłaś wszystkie ważne sprawy w jednym wpisie. Super!

Dodaj komentarz